OPIEKA DZIENNA

Nasze maluszki uczęszczają do dwóch grup wiekowych. Młodsza - 1-2 lat oraz starsza od 2-3 lat. Nasz program to połączenie pedagogiki, edukacji i opieki bazujących na podążaniu za indywidualnymi potrzebami dziecka. Codziennie poświęcamy czas na przekazanie opiekunom informacji o postępach i rozwoju dziecka. 

Współpracujemy z rodzicami w zakresie odpieluchowywania dzieci. Regularnie wysyłamy rodzicom zdjęcia czy filmiki, bo wiemy jak to jest ważne dla rodzica. W najmłodszych grupach kładziemy nacisk na Integrację Sensoryczną.

WIEWIÓRKI (grupa młodsza żłobkowa)

SCHEMAT ZAJĘĆ 

Poniedziałek - FIGLOWANIE NA DYWANIE

Wtorek - PLASTYKA/KUCHCIKOWO

Środa - MUZYCZNE ZABAWY Z ELEMENTAMI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Czwartek - SENSORKI (prosimy o gorsze ubranko, które może się ubrudzić)

Piątek - GIMNASTYKA JĘZYKA/RELIGIA

JEŻYKI (grupa starsza Żłobkowa)

Poniedziałek  - FIGLOWANIE NA DYWANIE

Wtorek - PLASTYKA/KUCHCIKOWO

Środa - MUZYCZNE ZABAWY Z ELEMENTAMI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Czwartek - SENSORKI (prosimy o gorsze ubranko, które może się ubrudzić)

Piątek - LOGOZABAWY/RELIGIA

Do powyższego schematu dopasowywane są tematy dzienne.

ADAPTACJA


W naszej placówce w adaptacjach uczestniczą rodzice. Poniżej kilka wskazówek na czas pierwszej rozłąki.

1. Zapoznaj swojego maluszka ze żłobkiem zanim zacznie do niego uczęszczać sam.

Mamo wytłumacz mi gdzie idziemy, mówiąc o tym z radością. Potem pokazuj, tłumacz i wyjaśniaj – „to jest ciocia, która będzie się tobą opiekować, to będzie twoja sala, a tutaj szatnia. Spójrz, ile zabawek!’. Dzięki temu prostemu zabiegowi, pierwszy pobyt malca nie będzie aż tak „świeży”.

2. Przez pierwsze trzy wizyty bądź w pobliżu swojego maleństwa.

Mamusiu nie musisz i nawet nie powinnaś bawić się ze mną i trzymać mnie za rękę – ale bądź blisko, obserwuj i umożliwiaj mi zapoznanie się z otoczeniem bez strachu. To także ułatwienie dla ciebie – dzięki temu, gdy zostawisz mnie po raz pierwszy samego, będziesz wiedziała, że nie jestem w zupełnie nowym miejscu. Te wizyty „pod kontrolą” nie muszą trwać długo. Możecie spędzić tak w placówce godzinę albo dwie.

3. Stopniowo wydłużaj pobyt.

Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowy proces wydłużania pobytu, trwający około dwóch tygodni. I tak, pierwsze dwa dni po 2-3 godziny, kolejne trzy – przez 3-4 godziny, następne dwa dni – 4-5 godzin i w końcu trzy dni pobytu przez 6-7 godzin. Po tym okresie możecie już rozpocząć „pełnoetatowe” uczęszczanie.

4. Zabierzcie ze sobą ukochaną zabawkę.

Dla dziecka to ogromne ułatwienie, ponieważ ma ze sobą coś „domowego” i tylko jego. Ukochany miś ułatwi malcowi zasypianie.

5. Informuj szkraba, kiedy wrócisz.

Taka informacja jest mi bardzo potrzebna! Dzięki temu czuje się bezpiecznie.

6. Buduj pozytywne wrażenie o naszym klubiku.

Pod żadnym pozorem nie mów mi „Kochanie, wiem, że się nie ucieszysz, ale musimy jechać już do klubiku” – takie słowa plus pełna żalu mina mamy to gwarancja płaczu. Zamiast tego rozmawiajcie w domu o tym, jaki świetny jest klubik, jakie są w nim cudowne zabawki i dzieci. Rankiem powiedz z radością „A teraz mama zaprowadzi cię do klubiku, żebyś mógł się świetnie bawić!”

7. Bądź pewna i spokojna Mamo !

Twoje nastawienie to informacja dla dziecka – czy jest się czego bać, czy może wcale nie. Zauważ, że w nowych sytuacjach dzieci bacznie przyglądają się twarzom swoich rodziców i z nich wyczytują, jak powinny się zachować. Ta zasada sprawdza się także w tej sytuacji! Nawet, jeśli czujesz niepewność i wielką troskę, a nawet masz wrażenie, że zaraz wybuchniesz płaczem, uśmiechaj się i mów – „Kochanie, czeka cię mnóstwo cudownej zabawy. Ciocia już na pewno chce ci coś pokazać!”.

8.  Tata na pomoc!

Cóż, czasem przyczyną rozpaczy w progu klubiku jest nie tyle sama placówka, co… konieczność rozstania z tą, która do tej pory była zawsze obok. Jeśli widzisz, że malec nie radzi sobie podczas waszych rozstań, niech to twój partner spróbuje odprowadzać malca. Może się okazać, że jest znacznie lepiej.

9. Krótkie pożegnanie

Postaraj się zrobić to szybko – przebierz dziecko, daj mu buziaka i powiedz, że wrócisz po obiadku. Jeśli malec się płacze, będzie to dla ciebie wręcz traumatyczna chwila, ale spokojnie – jeśli poczekasz pięć minut pod drzwiami to na pewno niedługo usłyszysz… ciszę , a nawet radosny śmiech 

 

WYPRAWKA

  • Pościel na leżaczek (przescieradełko z gumką, kocyk lub kołderka, podusia)
  • Podpisany bidonik (Jeśli dziecko nie pije z kubeczka)
  • Pieluszki
  • Chusteczki mokre (2 paczki na miesiąc)
  • Ubranko na zmianę
  • Kapciuszki
  • Opcjonalnie: smoczek, przytulanka lub coś ulubionego „na pocieszenie“

PLAN DNIA

7:00 – 8:00 Schodzenie się dzieci do żłobka. Indywidualne rozmowy z dziećmi i z rodzicami. Zabawy służące realizacji pomysłów i zainteresowań dzieci. Gry i zabawy stolikowe, dydaktyczne, konstrukcyjne, tematyczne.

8:00 – 8:30 Zabawy dowolne wg potrzeb i pomysłów dzieci. Ćwiczenia poranne, zabawy ruchowe. Prace porządkowe w sali. Zabiegi higieniczno-samoobsługowe związane z przygotowaniem do śniadania.

8:30 – 9:00 Śniadanie – nauka umiejętności samodzielnego spożywania posiłku.

9:00-9:15 Czynności higieniczne, zmiana pieluszek

9:15 – 9:45 Realizacja zadań edukacyjnych poprzez zajęcia z całą grupą. Zajęcia opiekuńczo – dydaktyczne organizowane przez opiekuna wyzwalające aktywność dzieci w różnych sferach rozwoju.

9:45 – 10:00 Czynności higieniczne. Czynności organizacyjno-porządkowe.

10:00 – 11;15 Spacery, zabawy na świeżym powietrzu, zabawy i gry ruchowe, obserwacje przyrodnicze, prace porządkowe i ogrodnicze, wycieczki – swobodna aktywność dzieci. Zajęcie ruchowe w sali (w razie niekorzystnej aury). Zajęcia indywidualne z dzieckiem zdolnym lub z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych (pomoc psychologiczno-pedagogiczna).

11.15 – 11:30 Czynności higieniczne, zmiana pieluszek

11.30-11:45 Zupa – wspieranie samodzielnych działań dziecka, kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych. Samodzielne spożywanie posiłku, prawidłowe posługiwanie się sztućcami.

11:45 – 13:45 Odpoczynek – leżakowanie przy muzyce relaksacyjnej lub słuchaniu bajek.

13:45 – 14:00 Czynności samoobsługowe, przygotowanie do drugiego dania

14:00 – 14.30 Drugie danie – wyrabianie nawyków higieniczno-kulturalnych.

14.30– 15:30 Zabawy dowolne; czytanie literatury dziecięcej, fragmentów książek. Ćwiczenia indywidualne z dziećmi dostosowane do ich możliwości. Zabawy w kole, zabawy stolikowe, zabawy dowolne według zainteresowań dzieci. Zabawy na świeżym powietrzu. Ćwiczenia artykulacyjne, ortofoniczne, słuchowe.

15:30-16:00 Podwieczorek

16:00 -17:00 Zabawy swobodne. Porządkowanie sali. Rozchodzenie się dzieci.